امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ویژگی های نژاد شیتزو
#1
سلام به همه دوستان خوبم
با پیشرفت نگرش  انسان، به جایگاهی رسیدیم که می توان گفت شرایط بهتری را می توانیم برای نسل خود و دیگر موجودات ایجاد کنیم. شناخت و آگاهی از دنیای اطراف باعث شده است تا سطح تعاملات ما با دنیای اطراف بهبود یابد و بدون آسیب رساندن به آن از آن بهره برداری کنیم و نیاز خود را تامین کنیم. در ادامه قصد دارم مطلبی را در مورد سگ شیتزو برای شما بنویسم. امیدوارم که براتون جالب باشه و اتز خواندنش لذت ببرید.
همه ما به این موضوع باور داریم که نگهداری از حیوانات خانگی باعث ایجاد صمیمت و جریان محبت در بین اعضای خانواده میشه؛ حتی نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی در خانه هایی که کودکان هم در آن حضور دارن، باعث میشه تا اونا یادگیری سریعتری داشته باشن و علاوه بر اون مسئولیت پذیر بودن رو بطور غیر مستقیم آموزش ببینن.
اما نکته مهمی که باید به اون توجه داشته باشیم، فراهم آوردن مکان و محل مناسب برای نگهداری از این حیوانات هستش. طبیعتا برای افرادی که در محیط های کوچک زندگی می‌کنن، نگهداری از برخی حیوانات آسون نیست و میتونه حتی باعث آسیب دیدن این موجودات هم بشه!

[عکس: Shih-Tzu-1.jpg]
نژاد سگ شیتزو یکی از بهترین نژاد سگ ها هستش که می تونین از اون در آپارتمان‌تون هم نگهداری کنین؛ این سگ دارای فیزیک بدنی منحصر به فردی هست و هوش خیلی مناسبی برای یادگیری و تربیت داره و این یعنی برای تعلیم سگ شیتزو خیلی با مشکل مواجه نمیشین.
تاریخچه
مبدا ایجاد شیتزو به دوران کهن برمیگرده و رمز و راز و تناقض توش داره. یه تحقیق جدید نشون داده که شیتزو یکی از ۱۴ گونه ی قدیمی سگه و استخوون های سگ هایی که تو چین پیدا شده، ثابت کرده که سگ ها نزدیک به ۸۰۰۰ سال قبل میلاد مسیح، اونجا وجود داشتن. بعضی ها معتقدن که این گونه توسط راهب های تبتی ایجاد شده و به عنوان هدیه به اشراف زاده ها ی چین داده می شده. همچنین حدس زدن که این سگ با ترکیب الهاساایسو یا پیکینیز با گونه های دیگه تو چین به وجود اومده. جدا از اینکه این گونه کجا ایجاد شده-تبت یا چین- واضحه که شیتزو از همون قدیما یه همراه باارزش بوده. تو نقاشی ها، آثار هنری و نوشته ها از سلسله ی تنگ(۶۱۸ – ۹۰۷ بعد میلاد مسیح) سگ های کوچیکی که شبیه شیتزو هستن رو به تصویر کشیدن. دوباره از سال ۹۹۰ تا ۹۹۴ بعد میلاد مسیح، تو اسناد یه سری نقاشی و نقش برجسته منابع مربوط به سگ ها دیده می شه. تو قرن ۱۳، مارکوپولو گفت که امپراطور مغولستان، کوبلاخان، سگ های شیری رو کنار شیر های مخصوص شکار نگه می داشته اما نه برای طعمه بلکه برای آروم نگه داشتن شیرها. بعضی ها باور دارن که این سگ ها، شیتزو بودن. در طول سلسله ی مینگ(۱۳۶۸-۱۶۴۴) خیلی جاها گفته شده که خانواده ی سلطنتی چین، شیتزو و صورت مینایی رو نگه میداشتن. گگقته شده که اونا سگ هایی کوچیک و باهوش و گوشه گیر و خیلی هم شبیه هم بودن. تو سال های ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰، خیلی اسمی از اونا برده نشده ولی تو آثار هنری، اون سگ ها ی شاد و پشمالو و باهوش به کار رفتن. تو سال ۱۸۶۱، بعد از اینکه یه خانوم نجیب زاده ملکه ی چین شد، شیتزو هم خیلی تو کاخ سلطنتی معروف شد.
[عکس: dog-bichon-frize.jpg]
 
از اولین قوانین سلطنتی ملکه تزوهسی این بود که اگه ببینن کسی سگ های کاخ رو اذیت میکنه، میکشنش. ملکه تزوهسی عاشق حیوون ها بود و تحت نظارت خواجه ی کاخ، برنامه پرورش وسیع وسیعی راه انداخت. طبق گفته ی منبع سگ های شیری کوچیک تو کاخ سلطنتی، در طول حکومت این ملکه، دالایی لاما، یه جفت شیتزوی زیبا به او هدیه داد. گفته شده که شیتزوها کاخ خودشونو داشتن و تربیت میشدن که بشینن و پنجه هاشونو وقتی ملکه به دیدنشون میومد، تکون بدن. بعد از مرگ ملکه تو سال ۱۹۰۸،خیلی از خانواده ها ی سلطنتی، باهم برای تولید سگ هایی با بهترین رنگ و پوشش رقابت میکردن. به خاطر این رقابت، روش های پرورش هم یه جور راز باقی موند. سگ هایی که کیفیت خوبی نداشتن، تو بازار فروخته می شدن و اونایی که کیفیت خوبی داشتن، به بیرون قصر قاچاق میدن و به توریست ها یا نجیب زاده های چینی داده میشدن. تو سال ۱۹۲۸ برای اولین بار خانم برانریگ که همسر سرتیب قرارگاه چین شمالی بود، یه جفت شیتزوی نرو ماده رو از پکینگ به انگلیس برد.
تو سال ۱۹۳۳، خانمی به اسم هاجینز، شیتزو رو از چین به ایرلند برد و در نهایت هم این سگ با سگ خانم برانریگ جفت گیری کرد. این سه تا سگ، باعث پایه گذاری مرکز سگ خانم برانریگ شدن. برادرزاده هاش، مورین مورداک و فیلیپ برایس، اولین کسایی بودن که شیتزو رو به آمریکا بردن و پرورشش دادن. تا سال ۱۹۶۰، سه تا مزکز شیتزو ایجاد شده بود: مرکز شیتزوی آمریکا تو فلوریدا و جامعه ی شیتزوی تکزاس که از کلوپ شیتزو آمریکا ایجاد شد. تو سال ۱۹۶۹، این گونه توسط مرکز سگ آمریکا به عنوان یه عضو گروه تونی شناخته شد.
اندازه
هم نر و هم ماده این سگ قدی به اندازه ی ۹ تا ۱۰ و نیم اینچ و وزنی به اندازه ی ۹ تا ۱۶ پوند دارن
ویژگی های شخصیتی
همه ی سگ ها یه دلیلی برای وجودشون دارن. از قدیم هم شیتزو به عنوان یه همراه بوده و این چیزیه که خودشم میخواد. فقط دوست داره که کنار شما باشه. پس انتظار شکار، نگهبانی یا برگردوندن شی پرتاب شده رو ازش نداشته باشین چون به سبک زندگیش نمیخوره. احساساتی بودن از خصوصیات بارزشه و جای مورد علاقه ش روی پای شماس. وقتی کنار خانواده شه و بهش توجه میشه و اون توجه رو برمیگردونه، خوشحال تره. میگن که شیتزو خیلی هم تنبل نیست. همیشه هشیار و سرزنده س و ممکنه روی کسی که که تازه وارده پارس کنه. با این حال نگران نباشین، به محض اینکه مهموناتون وارد خونه بشن، باهاشون دوست میشه

[عکس: Dog-shitzo1.jpg]
سلامتی
شیتزوها به طور کلی سالمن اما مثل همه ی سگ های دیگه مستعد یه سری بیماری های خاصی هستن:
حساسیت یه بیماری رایج تو سگ هاس. سه نوع داره: حساسیت غذایی که با حذف یه سری غذا از رژیم غذاییش درمان میشه؛ حساسیت پوستی که در اثر واکنش به موارد موضعی مثل محل خواب،،پودر حشره کش، شامپوی سگ و مواد شیمیایی دیگه ایجاد میشه. حساسیت تنفسی که ناشی از مواد توی هوای تنفسی مثل گرد و خاک ، گرده یا کپک هاس که این هم با محدود کردن رژیم غذایی و دارو و تغییرات محیطی درمان میشه.
در رفتگی مفصل رانسگ، رشد غیرمعمول مفصل ران که میتونه باعث درد و لنگی بشه.
پتلار لوکسیشن، که لوکسیشن به معنی در رفتگی و پتلار به معنی کشکک زانوست.مفصل زانو(معمولا عقبی ها) به داخل و بیرون حرکت میکنه و باعث لنگی میشه.
بی قوارگی کلیه جوون(JRD) یه نارسایی ژنتیکی کلیه س که سگ های جوون دارن. سگ خیلی تشنه ش میشه و ادرار میکنه. وزنش کم میشه، بالا میاره و انرژیش کم می شه. امروزه، فقط یه آزمایش قطعی وجود داره که بشه روی سگ های پرورش یافته انجاام داد-که با یه بافت برداری وسیع از کلیه انجام میدن و خیلی سنگین و خطرزاست. متخصص های ژنتسک، آزمایش های جایگزینی هم پیدا کردن اما تا این زمان، هیچ کدومشون صد درصد قابل اطمینان نبوده.
سنگ مثانه و عفونت مثانه، میتونه عوامل مختلفی داشته باشه ؛ مثل پروتئین، منیزیم و فسفر بیش از حد یا فاصله ی زیاد بین ادرار کردن. عفونت مثانه در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد میشه. اگه شیتزوتون تند تند ادرار می کنه، ادرار خونی یا مشکل ادرار کردن داره یا اشتها نداره، برای معاینه پیش دامپزشک ببریدش.
بیماری چشم، خیلی بین شیتزوها بعید نیست. چون چشمای بزرگشون برآمدگی داره. بیماری ها شامل اینا میشن:
کراتیت: تورم قرنیه که باعث زخم قرنیه یا کوری میشه.
پروپتوسیس: وقتی کره چشم در اثر عواملی مثل ضربه بیرون میزنه. دیستیچیاسیس: رشد غیرمعمول موژه ها روی لبه ی چشم که باعث سایش اونا روی چشم میشه. اکتوپیک سیلیا: یه مشکل شبیه دیستیچیاسیس. تحلیل پیشرفته ی شبکیه: از بین رفتن سلول های بصری شبکیه که کیتونه تا کوری کامل ادامه پیدا کنه.
اگه قرمزی یا ناراحتی یا اشک بیش از حد در چشم شیتزوها دیدین، سریعا با دامپزشک تماس بگیرین.
عفونت گوش، باعث اذیت شدن شیتزو میشه ؛ چون گوش های آویزونش یه کانال تاریک و گرم که محیط خوبی برای عفونت هست، ایجاد میکنه. گوش ها رو هفتگی، معاینه و تمییز کنین تا از این مشکلات جلوگیری بشه.
[عکس: Dog-shitzo2.jpg]
باقی موندن دندون شیری و مشکلات دندون و لثه، تو شیتزوها خیلی عجیب نیستن چون دندون های شیری شیتزو ممکنه حتی وقتی دندون های دائمی درمیان هم باقی بمونن. گاهی لازمه که دامپزشک، دندونای شیری رو خارج کنه. به خاطر فک زیرس شیتزو، ممکنه یه دندون درنیاد یا کج دربیاد.خیلی مهمه که دندونای توله رو مرتب مسواک بزنین و مشکلات دهانی مثل: بوی بد یا از دست دادن دندون رو به دامپزک خبر بدین.
فتق ناف، تو شیتزوها رایجه. معمولاً به خاطر تاخیر تو بسته شدن خط وسط شکم اتفاق میفته. اگه فتق کوچیک باشه، ممکنه تا وقتی شیتزو بالغ میشه، از بین بره. بعضی اوقات هم برای درست شدنش، جراحی لازمه ؛ چون این عمل اورژانسی نیست، میتونین موقعی که خواستین سگتون رو عقیم کنین، مشکل فتق اش رو هم برطرف کنین.
شانت پروتوسیستمیک، یه نارسایی مادرزادیه که باعث می شه رگ ها، خون رو از یه راه دیگه ببرن که به کبد نمی رسه. پس خون اونطور که باید، از طریق کبد سم زدایی و تمیز نمی شه.معمولا جراحی بهترین درمان برای این بیماریه.
عطسه ی برعکس، وقتی اتفاق میفته که سگ خیلی هیجان زده است یا غذاشو تند می بلعه یا ذرات آلرژی زا تو محیطه. ترشحات بینی به آخر دهن می ریزه و مجرای هوا رو می بنده. در نتیجه سگ یه صدای خس دار درمیاره. در این مواقع به آرومی باهاش حرف بزنین و سعی کنین آرومش کنین تا این مرحله رو سریع بگذرونه.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
تابلو چلنیوم | تابلو چلنیوم | تابلوسازی